informacja o ośrodku
XMLTreść
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kole powstał w roku 2005 jako odpowiedź środowiska lokalnego na potrzebę wsparcia środowiskowego osób z zaburzeniami psychicznymi.
Działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Kole ukierunkowania jest na rzecz pełnoletnich osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym osób przewlekle psychicznie chorych oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu Miasta Koła, które nie wymagają leczenia szpitalnego bądź opieki stacjonarnej, mają trudności w samodzielnej egzystencji, lecz przy wsparciu środowiskowym uzyskują zdolność do poprawnego funkcjonowania w środowisku rodzinnym, lokalnym.
Dom świadczy specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia we własnym środowisku.
Celem ogólnym działalności ŚDS jest zapewnienie oparcia społecznego, podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności samodzielnego życia osób w nim przebywających, podnoszenie poziomu zaradności życiowej, sprawności psychofizycznej, przystosowanie do prawidłowego funkcjonowania społecznego w środowisku oraz przeciwdziałanie izolacji społecznej.
Jednostka realizuje zadanie zlecone gminie przez administrację rządową, jakim jest prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w oparciu o ustawę z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, ustawę z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy.
ŚDS w Kole jest ośrodkiem wsparcia typu AB, funkcjonuje w systemie pobytu dziennego, dysponuje 25 miejscami.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kole funkcjonuje w dni robocze tj. od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30, za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
Uczestnicy ŚDS w Kole mają zapewnioną psychologiczną oraz psychiatryczną opiekę zdrowotną, a także rehabilitację społeczną realizowaną w szczególności poprzez:
1) indywidualne poradnictwo psychologiczne, grupowe warsztaty psychologiczne,
2) konsultacje lekarskie i okresowe oceny stanu psychicznego, psychoterapię oraz terapię farmakologiczną,
3) podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności i nawyków niezbędnych do samodzielnego życia, podnoszących jego jakość,
4) terapię zajęciową, m.in.: zajęcia plastyczno – manualne, zajęcia kulturalno – oświatowe, kulinarne, komputerowe, stolarstwo, rękodzielnictwo, krawiectwo, papieroplastyka i inne,
5) treningi: lekowy, higieniczny, umiejętności samoobsługowych i zaradności życiowej, umiejętności społecznych i interpersonalnych, umiejętności spędzania czasu wolnego i inne,
6) podejmowanie działań w celu przygotowania do podjęcia pracy, pomoc w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia,
7) zapewnienie dostępu do świadczeń zdrowotnych,
8) opiekę pielęgniarską.